Logo
Wydrukuj tę stronę

Cyberprzestępcy zaatakowali!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Prawie milion złotych skradli nieznani sprawcy z rachunku bankowego Gminy. Śledczy szybko odnaleźli te środki i zabezpieczyli na koncie jednej z firm. Jest zatem duża szansa, że miasto w całości odzyska skradzione pieniądze. Zdarzenie to uświadamia nam wszystkim, jak bardzo jesteśmy narażeni na cyberprzestępczość.

Kto dokonał tej kradzieży? Tego jeszcze nie wiadomo. Policja ujęła wprawdzie jednego z podejrzanych mężczyzn, ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest jeszcze za wcześnie, aby dokładnie określić jego rolę w całym zdarzeniu.
Pewne jest to, że do kradzieży doszło podczas dokonywania przelewu bankowego dla jednego z kontrahentów. Złodzieje włamali się do systemu bankowego i dokonali modyfikacji na etapie przelewania środków w efekcie czego pieniądze trafiły na inne konto niż powinny. Jak wyjaśnia Sebastian Kuś, naczelnik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego, sprawa wyszła na jaw 13 stycznia.
Zarówno Policja jak i Prokuratura niechętnie dzielą się szczegółami dotyczącymi toczonego śledztwa. Wiadomo, że w sprawę zaangażowali się funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach specjalizujący się w tzw. cyberprzestępczości. Tomasz Obarski, rzecznik jaworznickiej policji podkreśla, że śledczy mają już pewien trop i – jak to określił - „pierwsze sukcesy”. Tym sukcesem jest zapewne ujęcie mężczyzny, na konto którego wpłynęły pochodzące z jaworznickiego magistratu pieniądze.
- Doszło do zatrzymania 57-latka i w toku prowadzonych czynności prokuratura zwróciła się do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego – informuje Magdalena Filipowicz, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Jaworznie. - W środę sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o areszcie tymczasowym na okres 3 miesięcy. Jednocześnie dokonaliśmy na docelowym koncie blokady środków. Mówimy o pełnej kwocie, na którą opiewał urzędowy przelew.
Prokuratura powołując się na dobro prowadzonego śledztwa nie ujawnia bliższych szczegółów sprawy. Śledczy nie wykluczają na obecnym etapie żadnej z hipotez.
Dokonana kradzież nie wpłynie na bieżącą pracę Urzędu Miejskiego ani też na planowane na bieżący rok inwestycje. - To duża kwota i nie wyobrażamy sobie, że mogłaby ot tak „wyparować”, ale nie przesądza o naszej płynności finansowej. Nie zabraknie nam środków na wypłaty, jak informuje jeden z lokalnych tygodników. Rozsiewanie takich informacji wydaje się być próbą wprowadzenia do całej tej sprawy dodatkowych „sensacyjnych wątków” - mówi Sebastian Kuś.
Naczelnik Biura PI dodatkowo poinformował, że Gmina wydała już dyspozycje dla banku dotyczące przeglądu aktualnie obowiązujących procedur bezpieczeństwa oraz ich wzmocnienia poprzez dodatkowe zabezpieczenia realizowanych transakcji.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, na terenie naszego regionu odnotowano co najmniej kilka prób dokonania kradzieży w podobny sposób. Celem były znaczące firmy i instytucje. To dowód na to, że cyberprzestępczość jest obecnie dla nas – obywateli - jednym z największych zagrożeń, a dla organów ścigania – jednym z największych wyzwań.

 

 

 

Ostatnio zmieniany
tom

Najnowsze od tom

Artykuły powiązane